Webp.net-resizeimage.png

הברקזיט והשפעתו על שוק הנדל"ן באנגליה


עולם הנדל"ן מצליח לסקרן לא מעט אנשים ולא בכדי, אחרי הכל יש בו שפע של אפשרויות שפשוט יכולות להקפיץ אותנו מדרגה בתחום הכלכלי, או לחילופין לתת פתרון לדברים ממש בסיסיים - כמו למשל הפנסיה העתידית שלנו שנשחקת לה לאט.

השוק באנגליה בכלל וצפון אנגליה בפרט הפך להיות אטרקטיבי בשנים האחרונות בשל המחירים ההתחלתיים הנמוכים משמעותית מהעיר הגדולה - לונדון שבה כבר מדברים אפילו על ירידות מחירים ובעיקר בשל מחויבות הממשלה לחזק כלכלית את ערי הצפון. - תוכנית שבהחלט נותנת אותותיה בשטח.

ובכל זאת ,תוכנית הברקזיט מעיבה במעט על התוכניות שלנו בתור משקיעים.- אי הוודאות הכלכלית סביב ההיפרדות מהאיחוד האירופאי גורמת לחלק מהמשקיעים לשבת על הגדר לחכות לתוצאה הסופית ומה שיבוא בעקבותיה.

ובינתיים עד שהמצב יתבהר הכנו כאן סיכום קצר על הברקזיט ועל התרחישים האפשריים במהלך הכ"כ משמעותי שמלווה אותנו בכותרות עיתונאיות מאז ההחלטה ב 23 ליוני 2016

הסיבות העיקריות שהביאו להחלטה על הברקזיט

1. הסיבה הכלכלית:

מאז המשבר בשנת 2008, האנגלים נוכחו לדעת, שהחברות באיחוד האירופי, לא ממש כדאית כלכלית.

ישנן מדינות שנהגו בחוסר אחריות כלכלית ואפילו בהונאה (יוון), ולכן האיחוד האירופי, נאלץ להשקיע הון כדי לחלץ אותן.

עד היום נתוני כלכלה באיחוד מראים אחוזי האבטלה יחסית גבוהים, צמיחה נמוכה, ומדי פעם נוספת מדינה חדשה שיש לחלץ אותה כלכלית.

יש לזכור שאנגליה היא התורמת השנייה בגודלה לתקציב השנתי של האיחוד.

ועדיין מהווה 20% מהתוצר של 28 מדינות האיחוד.

השוני ביכולת הכלכלית בין מדינות האיחוד (מדינות מזרח אירופה, יוון ספרד, איטליה) מהווה נטל עבור הכלכלה האנגלית. אלו שבחרו ביציאה מהאיחוד, סבורים שהסכמי סחר חדשים עם יתר מדינות העולם, ללא הנטל של המדינות הכושלות באיחוד האירופי, ומימון התקציב השנתי, ישפרו את מצב הכלכלה הבריטית. עדות לחוסנה של הכלכלה הבריטית כיום, ולכיוון שאליו היא הולכת, ניתן לקבל מהתקציב של שנת 2019 אשר פורסם לאחרונה - התקציב, מגדיל את ההכנסה הפנויה של התושבים והמשקיעים, על ידי הגדלת הפטור ממס על הכנסות מעבודה או מהשקעות (עלה ל 25,000 פאונד לשנה עבור זוג),וכמו כן ההחלטה לרווח את רצועות המס הפרוגרסיבי, מ - 20% מס לאחר קיזוז הפטור עד להכנסה שנתית של 34,500 פאונד ב 2018, ל 20% על 50,000 פאונד בקיזוז הפטור בשנת 2019.

2. משבר המהגרים העולמי

האנגלים כפופים לחוקים של האיחוד האירופי, ולכן הם נחשפים למהגרים (ממזרח אירופה בעיקר) הבאים כדי להתנחל וליפול על מערכת הרווחה המקומית.

חוקי האיחוד, מאלצים את האנגלים לנהוג ביתר סובלנות כנגד תאי טרור המתפתחים במדינה.

ההגירה המואצת לאנגליה במהלך השנים, גרמה לאיבוד הזהות של העם האנגלי.

לאחרונה עם התחזקות הלאומיות במספר ארצות, בא לביטוי באנגליה ברצון לקבל שליטה על הגבולות, על המהגרים ואיכותם.

כמובן שמשבר המהגרים/פליטים מסוריה בשנת 2015, בנוסף לאזרחים בריטים קיצוניים שפעלו בשורות ארגון דא"ש, היה להם משקל בהחלטה לצאת מהאיחוד.

3. ריבונות :

אחוז גבוהה מקרב מקבלי ההחלטה לעזוב את האיחוד, עשו זאת מסיבה ריבוני, הרצון שוב לקבל שליטה על כל התחומים, מבלי הצורך להיות כפופים לתכתיבים וחוקים של האיחוד, שנשלט עלידי מרקל קנצלרית גרמניה, אשר לאחרונה הודיע שלא תתמודד בבחירות בשנת 2021 על רשות הממשלה, היא מודעת לשינו בדעת הקהל הנוטה לעבר מפלגות הימין.

4. פערים תרבותיים והתחזקות הימין והלאומיות ברחבי היבשת

האיחוד מורכב ממדינות מערביות מפותחות, סוציאליסטיות, כמו גרמניה, צרפת, אנגליה (בעיקר תומכי מפלגת הלייבור) ואפילו נורבגיה ושבדיה הנמצאות בהסכם עם האיחוד.

לעומתן, במדינות שהשתייכו בעבר לגוש הקומוניסטי כמו הונגריה, פולין, צ'כיה, רומניה ובולגריה.... ניכרים פערים תרבותיים אלו, באו לידיד ביטוי לאחרונה בהתנגדות שלהן לקלוט פליטים מסוריה, בפעם בראשונה לסרב לדרישות של הנהגת האיחוד.

התחזקות הימין במדינות אלו, בנוסף להתחזקותו בצרפת, גרמניה, שבדיה, הולנד, אוסטריה, איטליה....מקשים על התנהלות האיחוד שגם כך נחשב כיום לכישלון כלכלי עבור המדינות המממנות ולנס כלכלי עבור המדינות הנתמכות.

לאחרונה אנו עדים לממשלת ימין באיטליה, המחליטה לפעול כלכלית שונה מהתכתיבים של האיחוד האירופי, למרות שהאיחוד מאיים לקנוס בקנס של עד 4 מליארד יורו את האיטלקים.

תהליך המשא ומתן עם האיחוד

מיד לאחר משאל העם בקיץ 2016 כשהוחלט על יציאה מהאיחוד, ראש הממשלה קמרון התפטר, וראשת הממשלה הנוכחית תרזה מיי החליפה אותו בתפקיד.

חשוב לציין, שהיא הייתה בעד השארות אנגליה כחברה באיחוד.

מועד הפרישה מהאיחוד, נקבע ל 29.03.2019.

האנגלים הודיעו שהם מעוניינים להמשיך לסחור עם האיחוד באותם התנאים, תוך קבלת שליטה על הגבולות, וסינון המהגרים בהתאם לאיכותם ולצרכים של האנגלים,בנוסף,לחתום על הסכמי סחר חדשים עם יתר מדינות העולם.

כל זה לאחר הסכמה עם האיחוד, על תשלום דמי גרושין על סך 39 מליארד יורו, ותשלום שנתי לאיחוד תמורת תנאי סחר מועדפים.

האיחוד מאוד חוששים מפרישה של האנגלים מצב שעלול לעודד פרישה של מדינות נוספות והתפרקות האיחוד.

יציאת האנגלים מהאיחוד, תיצור בור בתקציב השנתי.

לכן, לאחרונה נשיא האיחוד, דרש מהגרמנים להוסיף 13.5 מליארד יורו לתרומה שלהם לתקציב האיחוד, שיגיע בסך הכל ל

תמיכה שנתית של 40 מליארד יורו ! נטל זה יקשה כלכלית על הגרמנים, וסביר להניח שיגדיל את התמיכה במפלגות הימין.

כיום, האנגלים הגיעו להסכם עם האיחוד לגבי הפרישה, תהליך הפרישה יימשך לפחות שנתיים כדי למנוע זעזועים, חלק מההסכם בעיקר בנושא הקשור להגדרה של מערכת היחסים והמסחר עם האיחוד, יש על כך הסכמה כללית, אך עדיין לא הספיקו לחתום באופן סופי.

ההסכם עבר בקבינט הבריטי, ואושר על ידי 27 חברות האיחוד האירופי, אך ישנה התנגדות של חלק מחברי מפלגת השלטון, 7 שרים התפטרו עד כה, ומפלגת הלייבור מהאופוזיציה, המתנגדים להסכם.

בשבוע הבא, הפרלמנט הבריטי יצטרך להחליט האם הוא מאשר או דוחה את ההסכם, במידה וידחה את ההסכם, הממשלה תצטרך לקבל החלטה על פעולה תוך 21 יום, יתכן נסיון נוסף לאשר את ההסכם בפרלמנט, יתכן משאל עם בנוגע להסכם, תתכן דחייה של מועד הפרישה מהאיחוד, אפשרות נוספת היא ללכת לבחירות, ואם הלייבור יבחרו בבחירות יהיה ניתן לבטל את הברקזיט, האפשרות האחרונה היא לצאת מהאיחוד ללא כל הסכם.

השפעות אפשריות של התוצאה הסופית של המשא ומתן עם האיחוד

חתימה על הסכם שיגדיר את מערכת היחסים בין אנגליה לאחוד לאחר הפרישה, תייצר וודאות בשלב המידי, יאפשר לאנגלים לחתום הסכמי סחר עם יתר מדינות העולם, תוך תשלום גירושין חד פעמי, ותמיכה שנתית באיחוד.

סביר להניח שהפאונד יתחזק.

משקיעים גדולים שיושבים על הגדר בהמתנה יחזרו לפעול בשוק, מחירי הנכסים והשכירויות יעלו בטווח המידי.

פרישה מהאיחוד ללא הסכם

האנגלים יחזירו לעצמם את השליטה על הגבולות, על ההגירה.

יוטלו מכסי יבוא הדדיים בין מדינות האיחוד לאנגליה בהתאם לכללי הסחר העולמי והרגולציה המקובלים של ארגון WTO.

מאחר והאנגלים מייבאים מהאיחוד יותר מאשר הם מייצאים, הם צפויים לעודף הכנסות ממסי יבוא.

בתי המשפט והחוקים באנגליה, לא יהיו כפופים יותר לחוקי האיחוד.

אנגליה תהיה חופשית לחתום על הסכמי סחר עם כל מדינות העולם, החברות המקומיות יאלצו לרה אירגון וחישוב מסלול מחדש, יפתחו לשווקים חדשים !

תיפסק לאלתר כל תמיכה פיננסית באיחוד, הנטל של המדינות הכושלות באיחוד יושט בעיקר על כתפיהם של הגרמנים והצרפתים.

בשלב הראשון החוסר ודאות יגבר, ולכן ניתן לצפות להחלשות מסוימת של מטבע הפאונד , אך ככל שהזמן יחלוף, ויוכחו לראות שהשד אינו כלכך נורא, המטבע יחזור להתחזק.

ומה לגבי שוק הנדל"ן?

לגבי שוק הנדל"ן ההערכה היא שהשוק ידשדש תחילה במשך תקופה מסוימת (למעט לונדון ואזורים ליד שעלו חזק עד היום, שם יתכנו ירידות מחירים מוגבלות), עד התבהרות המצב, ואז השוק יחזור לעלות,הערכה זו מתבססת על כך שריבית המימון מאוד נמוכה כיום, וחוסר הודאות מאז ההחלטה על הברקזיט, הקטין את היצע נכסי המגורים ביחס לביקוש.

באופן כללי, הערים בצפון אנגליה, אזור בו אנו מתמקדים, רק בשנים האחרונות חזר למסלול עליית המחירים, לכן, משקיעים זרים שישבו על הגדר יפעלו בשוק,בנוסף, הגידול בשכר, האבטלה הנמוכה, ההקלות במס, הביטחון התעסוקתי, עודף הביקוש לדירות מגורים, הפאונד הנמוך, ריבית אטרקטיבית של המשכנתאות ,כל אלו יובילו את המקומיים להרגיש בנוח לרכוש נכסים תוך התחייבות למשכנתאות,אך כמובן שזה יקרה רק לאחר שהעניינים ירגעו. האופציה של פרישה מהאיחוד האירופי ללא הסכם, היא בסבירות הנמוכה ביותר, מאחר ו - 27 המדינות של האיחוד לא בעד אופציה זו, לכן ראינו את תמיכתן בהסכם שנחתם, רוב העם וחברי הפרלמנט הבריטי מתנגדים לאופציה זו (למעט לאומנים המשתייכים לימין הקיצוני), ואולי יותר מכל, אופציה זו נוגדת את הסכם השלום, הנקרא "יום שישי הטוב" שהושג במאי 1998 בין צפון אירלנד הפרוטסטנטית הנשלטת על ידי האנגלים, לבין אירלנד הקתולית, שהביא את הקץ לשלושים שנה של טרור בין שני פלגים אלו ובין אירלנד והאנגלים. יציאה של האנגלים מהאיחוד ללא הסכם, משמעותו גבולות פיזיים, הגבלת תנועה, והטלת מכסים. כולם סבורים שמצב זה יחזיר את שפיכות הדמים לאזור אירלנד ופיגועי טרור באנגליה, ויפגע פגיעה כלכלית אנושה בצפון אירלנד הנחשבת לנכשלת מהבחינה הכלכלית. מהסיבות לעיל, בהסכם שנחתם בין האנגלים לאיחוד, החליטו להחריג אזור זה, ולהשאיר בו את הגבולות פתוחים, תחת החוקים של האיחוד, כדי לא להחזיר את המצב לקדמותו, ועל כך המתנגדים להסכם מקרב חברי הפרלמנט הבריטי מנסים לנגח את ההסכם שנחתם. גם אם הם מתנגדים או לא אוהבים את ההסכם, סביר להניח שיבחרו באופציות אחרות אפשריות, מאשר לצאת מהאיחוד ללא הסכם.

דחייה של מועד הפרישה מהאיחוד

מאחר ויש הסכם מסגרת חתום, אך סעיפים מסוימים עדיין לא סוכמו באופן סופי. וישנו רצון מצד שני הצדדים למנוע יציאה של אנגליה ללא הסכם, לאחרונה החלו לדבר על אפשרות של דחיית מוגבלת של מועד הפרישה מהאיחוד,כדי לאפשר לצדדים להגיע להסכמה בסוגיית הגבול והמסחר בין אירלנד לצפון אירלנד (המהווה חל' מאנגליה). במקרה זה המצב הנוכחי ימשיך עד להשלמת ההסכם.

משאל עם נוסף:

יתכן בסבירות נמוכה כיום משאל עם נוסף לגבי היציאה של אנגליה מהאיחוד.

ביטול תהליך הברקזיט במידה וחברי הפרלמנט הבריטי לא יאשרו את ההסכם שנחתם עם האיחוד בשבוע הבא, אין זה אומר פרישה מהאיחוד ללא הסכם (רוב העם, הפרלמנט, קהילת העסקים מתנגדים לכך), ישנן מספר אופציות, ואחת מהן היא ביטול הברקזיט לחלוטין, היועץ המשפטי של בית המשפט של האיחוד האירופי, אישר כי בריטניה יכולה לסגת מתוכנית הברקזיט.

חילופי שלטון:

בשלב זה הסבירות לכך נמוכה, מנהיג מפלגת הלייבור לא זוכה לתמיכה בקרב מפלגתו והציבור הרחב בכלל, מאחר והוא סוציאליסט בדעותיו ושייך לשמאל הקיצוני, הוא בעד הפלשתינים ותומך נלהב של החמאס. רוב העם בעד יציאה מסודרת עם הסכם מהאיחוד, כולם מבינים שהאיחוד כשל ומהווה נטל כלכלי על האנגלים. במידה והפרלמנט לא יאשר את ההסכם, וראשת הממשלה תחליט ללכת לבחירות, ומפלגת הלייבור יזכו בבחירות, הם יראו בכך את רצון העם לבטל את תוכנית הברקזיט.

לסיכום, המצב הנוכחי של חוסר הודאות, מכביד על הכלכלה, אך למרות זאת האינדיקטורים במגמת שיפור, ולכן אנו סבורים ששוק זה עדיין מעניין משקיעים.

כל פתרון למצב הקיים אם מדובר בפרישה עם הסכם או ללא הסכם, יובילו לוודאות בטווח כזה או אחר -

לפעילות עסקית מואצת, עליית מחירים, עליית שכירויות, עליית ריבית המשכנתאות

עד שבשלב מסוים, שוב יהיה השוק לא יהיה רלוונטי עבור המשקיעים.

#אנגליה

המומלצים שלנו
ארכיון