Webp.net-resizeimage.png

להיות מובטל באמצע החיים ולצאת מזה בשלום

טוב, כולנו מכירים את הקלישאה על האימא היהודייה שרוצה שהבן שלה יהיה רופא, עו"ד, רואה חשבון, מהנדס חשמל, מהנדס מחשבים ועוד אבל מה באמת עומד מאחורי הרצון הקמאי הזה של אותה אמא ?

ובכן האמהות הבינו שמעבר ליוקרה של המקצוע מדובר במקצוע שיבטיח את העתיד של הבן שיוכל להקים משפחה ולחיות בבטחה ,בחיי רווחה ,במהלך שנות עבודתו ולפרוש לפנסיה בהגיעו לגיל הפרישה בצורה מכובדת.

אז והיום

ההיגיון היה שמשתלם להשקיע בחינוך, בלימודים ,להתמחות במקצועות יוקרתיים כדי להבטיח את העתיד ולנוח על זרי דפנה. הביטחון התעסוקתי אפשר לחיות חיי רווחה וכל שנותר לעשות הוא לגלגל את זה הלאה לדור העתיד לדאוג לחינוך טוב , להשקיע במורים פרטיים טובים, לבחור אוניברסיטה ומקצוע נכון והדרך לרווחה הכלכלית כבר סלולה.

במהלך השנים האחרונות התסריט האידאלי הזה השתנה. הרבה טאבואים נפרצים ונרמסים. בעולם קפיטליסטי שבו אנו חיים גם הפרה הקדושה נשחטת קבל עם ועדה.

חלק מהחברות הממשלתיות שהעניקו בעבר קביעות לעובדים הופרטו והרוכשים שהיו מעוניינים למקסם רווחים התחילו עם פעולות התייעלות וארגון מחדש תוך כדי חתירה מתמדת להפסקת תופעת הקביעות למשל . במהלך הדרגתי שלקח שנים הוצאו עובדים לפנסיה מוקדמת ופוטרו עובדים אחרים. גם תנאי הפנסיה הורעו .

אפילו בצבא הקבע לא נמלטו מידיה הארוכות של שיטת ההתייעלות. רק לאחרונה שמענו על ועדת לוקר שהמליצה לשנות את התייחסות לאנשי קבע תומכי הלחימה. הרעת תנאי הפרישה של אותם אנשי קבע פגעה במניע הכלכלי העיקרי שלהם בהחלטה על קריירה צבאית .

במגזר הפרטי אין בכלל מה לדבר אפשר לראות הרבה מנהלי חברות שמחויבים בעיקר לבעלי המניות, אחרי הכל הם מתוגמלים בשיטת הבונוסים על הרווחים והרווחים הם ההפרש בין ההוצאות להכנסות, ולכן ניתן לראות בני 40 ( בולט בעיקר בתעשיית ההייטק) עם שכר גבוהה ותנאים סוציאליים טובים כמו רכב צמוד ובונוסים שנתיים מפוטרים ואת מקומם תופסים צעירים נמרצים יצירתיים יותר עם רעב להצליח .והחשוב מכל אותם צעירים מועסקים בעלויות נמוכות יותר, מה שמשאיר יותר רווחים בידי בעלי המניות. בכלכלה קפיטליסטית שורת הרווח היא הדבר החשוב ביותר.

גם עצמאיים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים נוטים לפטר עובדים ותיקים ככול שהשכר שלהם עולה ובהתאמה ההפרשות לפנסיה ופיצויים יחד איתו ומעדיפים להעסיק במקומם עובדים צעירים בעלויות נמוכות יותר.

אם נבחן תחומים אחרים כמו עו"ד ורואי חשבון ניתן לראות הצפה של אנשי מקצוע בתחומים אלו בעיקר בזכות ריבוי המכללות שהחלו לפעול החל מסוף שנות השמונים מתוך החלטה של הממשלה לאפשר השכלה אקדמית לאוכלוסיה רחבה יותר ולא רק למצטיינים. לשכות עורכי הדין ורואי החשבון ניסו לבלום תופעה זו במהלך השנים אך ללא הצלחה.

אותם מובטלים באמצע החיים שהיו בטוחים שהם עלו על דרך המלך פתאום מוצאים את עצמם מתקשים למצוא עבודה בתחום ההתמחות שלהם ובטח לא בשכר שהורגלו אליו. כלכלית הם קורסים תחת הנטל של ההתחייבויות שנטלו על עצמם מחד והרגלי חיים שהם מימנו בעזרת שכר גבוהה, בונוסים, והטבות למיניהם מאידך .הקושי שהם חווים הוא כלכלי ונפשי.

איך למנוע התמודדויות כאלה הרבה קודם לכן?כמה טיפים קטנים

המפתח להתמודד עם המציאות הקיימת של התנהלות בתקופה של חוסר ודאות תעסוקתית וחוסר וודאות של

הפנסיה העתידית מחייב שינוי תפיסה.

שלב ראשון - כדאי להתחיל בהתנהלות פיננסית נכונה .ללמוד ,להתעמק ,להבין ולהתייעץ אם צריך .לא להיכנע למותרות . לקנות מה שצריך. אחרי הכל המותרות הם לא מה שיעשו אותנו למאושרים . לבנות תקציב ולהבין שהוא אמור לממן את המחיה הבסיסית שלנו כולל בלתמ"ים (הוצאות בלתי צפויות) .

שלב שני - הותרת כסף ליעדים הוא הכרחי . חשוב שהחלק העיקרי של היעדים יהיה חסכון שיאפשר לנו הכנסות פסיביות בעתיד אם באמצעות השקעות נדל"ן או באמצעות תיק השקעות סולידי בשוק ההון. התנהלות זו מטרתה להוביל אותנו לעצמאות כלכלית או להקטנת התלות בעבודה בעתיד, ולאחר מכן בעת היציאה לפנסיה. חייבים כל הזמן להתנהל באחריות גם אם מרוויחים שכר גבוהה חשוב לזכור שזה עלול להיות זמני כך שאין כל הגיון לשרוף את השכר על רמת חיים גבוהה.

שלב שלישי - הקטנת ההתחייבויות .עדיף להתחייב לסכומים קטנים ככול האפשר ולטווח זמן קצר יותר. יש לקחת בחשבון שככל שהזמן ארוך יותר כך חוסר הוודאות הולך וגדל והסיכון גדל ביחד איתו.

הדוגמה הקלאסית היא לקיחת משכנתא לקניית דירה- רוב ההתחייבויות הם ל 20-30 והתמהיל גם הוא בנוי לפי האינטרסים של הבנק מה שכבר מעמיד אותנו מלכתחילה בלקיחת סיכונים מיותרת . במקרה כזה צריך לחשוב על אופציות חלופיות או לחלופין להיעזר באיש מקצוע שיעזור ויכווין אין ספק שזה יכול לחסוך לנו הרבה כאב ראש בעתיד.

שלב רביעי - יש להפנים שהכול נזיל לא ודאי ויש להכין אופציות חלופיות, להגיב לשינויים, לסגל חשיבה והתנהלות כמו של עצמאים בעלי עסקים שפועלים בשוק עם תחרות, עם טרנדים שמשתנים או שינויים טכנולוגים. בעצם צריך לפתח יכולת של שורד להיות יצירתיים.

מומלץ ללמוד ולפתח במקביל לעבודה הרגילה כישורים בתחום אחר לחשוב על אופציה של קריירה שנייה ולהיערך לכך, כך שבמידה ויגיעו הפיטורים בגילאים 40 עד 50 פלוס ונתקשה למצוא עבודה נהיה ערוכים לעשות את השינוי ולהתחיל קריירה שנייה.

בעצם הדאגה לעתיד בטוח ויציב צריכה להתחיל מהיום הראשון בו נכנסת לשוק העבודה , מהרגע הזה חיי המדף שלך מקבלים פג תוקף ובתקופה בה עוד פורשים בשבילך את השטיח האדום כדאי לך פשוט לשאוף למעלה, לעבוד קשה ולהצליח . להגדיל את ההכנסה אבל לשמור על רמת הוצאות סבירה. לחסוך כסף ולדעת גם איך למנף אותו כי כמו ששמת לב העולם של היום הרבה יותר דינמי והשינויים קורים מהר ולשם כך יש להערך בהקדם.

#רוניאגא #שוקהעבודה #אבטלה #השקעה #הבלוגשלרוניועדי

המומלצים שלנו
ארכיון