Webp.net-resizeimage.png

לקנות או לשכור?


לעתים אנו נתקלים בכתבות במוספי הכלכלה המנסות לנתח את הכדאיות ברכישת דירת מגורים או לחלופין מגורים בדירה להשכרה. לדעתי התשובה הנכונה היא באיזה דרך של התנהלות אנו בוחרים

ללכת, כלומר בדרך השכיחה יותר של נישואין רכישת דירה עם משכנתא של 75% הקמת משפחה ולאחר כ 10 עד 15 שנים שדרוג לדירה גדולה יותר על ידי לקיחת משכנתא נוספת, או בדרך של בניית אסטרטגיה שתוביל אותנו בעוד עשרות שנים לעצמאות כלכלית תוך כדי התנהלות צרכנית נבונה גם אם זה אומר לגור בשכירות.

הבעייתיות שאני רואה בדוגמא הראשונה היא ההתמקדות בהווה, להיות חלק ממרוץ העכברים של החיים להיות מושפעים מטרנדים צרכניים, לשדרג דירה, לשדרג אוטו, חופשות משפחתיות בחו"ל, לצאת למסעות שופינג של מותגי לבוש. התנהלות זו מובילה את האדם הממוצע לחיות עם מינוס כרוני בחשבון הבנק מבלי להתייחס לעתיד שהרי הוא נראה רחוק וגם בטח תהיה ירושה דרך. הדחקה של המציאות העתידית במקרה של שינוי בתעסוקה או פרישה לגמלאות, התנהלות המשמשת דוגמא רעה עבור הילדים, התנהלות זו עלולה להביא אותנו לתחזק בתים נוספים של הילדים שהקימו משפחות אבל לא גומרים את החודש, כל זאת מבלי שאנחנו שואלים את עצמנו האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לעזור לילדים הרי אנחנו אף פעם לא שואלים את עצמנו מה הוא הסכום שאנו זקוקים לו כדי להתקיים ברמה החודשית בגמלאות וזה חלק מההדחקה בהווה כדי שנוכל לבזבז ולחיות את הרגע מבלי לחשוב על ההשלכות.

אני רוצה להיות יותר מדויק, משפחה שמתנהלת בדרך זו כיום עלולה להגיע בעתיד למצב שהדירה שרכשה בעבר היא בבעלותה המלאה לאחר שהמשכנתא הסתיימה, בני הזוג באמצע שנות החמישים לחייהם עם חוסר וודאות תעסוקתית עם פנסיה נצברת שלאף אחד אין מושג כמה תניב ביציאה לגמלאות וגיל הפרישה שעולה עם השנים כתוצאה מגידול בתוחלת החיים, כך שאם בני הזוג הרגילים לחיות מעבר ליכולת שלהם בדירת 4 חדרים כשהילדים כבר יצאו מהבית נותרים ללא תעסוקה אחד מהם או שניהם לפני גיל הפרישה לפנסיה פה יש בעיה, ובנוסף הם הרי הרגילו את הילדים לתמיכה חודשית כדי שיוכלו לסיים את החודש, כך שמספיק שאחד מבני הזוג לא עובד זה עלול להוביל להסתבכות של בני הזוג שנותרו להם לפחות 30 שנים לחיות בממוצע ואת משפחות הילדים שהתרגלו לקצבה חודשית מההורים. בשלב זה מאוד קשה לשנות את המציאות וגם אם תגיע ירושה ברוב המקרים בני הזוג לא ידעו להפיק את המיטב הרי הם התמקדו בצריכה במהלך השנים ולא בהשקעות, כך שכסף בשוק ההון ניראה מפחיד ונכס להשכרה ניראה מטרד של התעסקות עם תיקונים ושוכרים בעייתיים.

הדוגמא הבאה שאני רוצה להביא היא של משפחה שמתנהלת בצורה נבונה ואחראית ולא מהססת להסתכל למציאות בעיניים, לפני כשנתיים יצא לי להתכתב עם משקיעת נדל"ן באנגליה בנושא העצמאות הכלכלית וזכור לי משפט שהיא אמרה בנושא, לדעתה צריך לחשוב ולתכנן את הפנסיה או היציאה לעצמאות כלכלית החל משיק המשכורת הראשון שמקבלים הצעירים כשהם מצטרפים לשוק העבודה.

למשפט זה יש משמעות רבה שאומרת שהחל מגיל צעיר אנחנו אמורים לבנות אסטרטגיה של התנהלות כלכלית שבסופה תוביל אותנו לעצמאות כלכלית שזה בעצם הכנסות פאסיביות המממנות את הוצאות המחיה החודשיות שלנו. כבר בתחילת התהליך אנחנו אמורים לקבועה סכום שאנו שואפים להגיע אליו בגיל מבוגר שיספיק למחיית שני בני הזוג, לאחר שקבענו סכום מטרה אנחנו צריכים לפעול בשלושה מישורים, במישור הראשון לבנות תקציב חודשי בהתאם להכנסות שייתן מענה להוצאות בלתי צפיות, וחסכון בכל חודש במטרה להשקיע את הסכום שנצבר בנכס מניב או בשוק ההון.

המישור השני שאנו צרכים לפעול בו הוא הגדלת ההכנסה החודשית מבלי להגדיל את הוצאות הצריכה כך שסכום הכסף הפנוי להשקעה יגדל.

המישור השלישי הוא השקעת הכסף שנצבר כדי שיעבוד עבורנו אם זה בשוק ההון או השקעה בנדל"ן. עלינו להשתמש בכסף שנצבר אך ורק לפי שיקולים כלכליים בין עם זה לקנות דירת מגורים אך ורק בשוק שלאחר משבר או לחלופין לגור בשכירות ולהשקיעה בנכס מניב בחו"ל אך ורק בעיתוי הנכון, ללמוד להשתמש במינוף פיננסי כדי להגדיל את ההון מתוך שאיפה שבעתיד נשתמש בהון שנצבר לרכישת נכסים מניבים מוטה תשואות גבוהות שיאפשרו לנו לצאת מהמשחק ולהגיע לעצמאות כלכלית.

זהו תהליך ארוך של השקעה, למידה והתנהלות צרכנית נבונה כך שלפני כל צעד כלכלי או אישי כמו נישואין והרחבת המשפחה אנו חייבים להיערך בהתאם לאסטרטגיה שקבענו.

כשאנו עוברים תהליך זה אנו למדים המון בנושא ההשקעות והתנהלות צרכנית נכונה, הילדים לומדים מאיתנו את הדרך הנכונה, במקרה של ירושה אנו בעלי קישורים וידע כיצד למנף את הירושה לטובתנו בהווה ולטובת הילדים בעתיד, שבמהלך השנים סופגים חינוך פיננסי מעצם ההתנהלות היומית שלנו שתעזור להם בעתיד.

גם אם לא הצלחנו להגיע לעצמאות כלכלית מלאה אלא רק ל 50% עד 75% אנחנו עדיין במצב טוב מאילו שלא התנהלו כלכלית.

#השקעהבנדלן #קניהאוהשכרה #רוניאגא #הבלוגשלרוניועדי

המומלצים שלנו
ארכיון